CHRAPANIE MOŻE ZAGRAŻAĆ TWOJEMU ZDROWIU!

Zjawisko chrapania znają wszyscy. Choć powoduje dyskomfort i bywa kłopotliwe dla Ciebie, Twojego partnera i innych nie traktuje się go jako chorobę.

Więc gdzie leży problem? Otóż niewiele osób wie, że chrapanie to większy czynnik ryzyka zawału serca i udaru mózgu niż otyłość, palenie papierosów czy podwyższony poziom cholesterolu.
Co więcej chrapanie może być oznaką mało znanego, ale niebezpiecznego schorzenia nazywanego obturacyjnym bezdechem sennym (OBS, ang. OSA). Wiąże się ono z częściowym lub całkowitym utrudnieniem przepływu powietrza w gardle podczas snu. Oddech jest wówczas zablokowany przez 10 sekund lub dłużej, dziesiątki lub setki razy na dobę. Powoduje to mikroprzebudzenia i spadek poziomu tlenu we krwi.
Efektem postępującego bezdechu jest częste poczucie zmęczenia i złego samopoczucia nawet tuż po przebudzeniu. Kumulacja tych objawów staje się szczególnie niebezpieczna, np. podczas jazdy samochodem. To nie wszystko, inne następstwa to m.in. wysokie ciśnienie krwi, rak, udar, depresja i problemy z libido. Konsekwencje nieleczonego bezdechu sennego mogą być bardzo poważne i powodować przedwczesną śmierć.
Główny problem polega na tym, że wiele osób cierpiących na bezdech senny nie jest go świadomych. Szacuje się, ze w Polsce schorzenie to dotyka ok. 1,5 mln osób, z czego większość nie została zdiagnozowana. Osoby te nie są poddane leczeniu, nie wiedząc o zagrożeniu i postępującej chorobie.
Jeśli cierpisz z powodu bezdechu sennego, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem specjalistą.

Zobacz co na chrapanie - skuteczny sposób.

facebook_page_plugin
Dla stomatologów
Dla Klientów
Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Dalsze informacje Ok