DLACZEGO CHRAPIEMY?

Podczas snu nasze mięśnie ulegają rozluźnieniu, co z kolei zmniejsza drożność dróg oddechowych i ogranicza ilość wdychanego powietrza. Aby kontynuować dostarczanie tlenu do płuc, przepływ powietrza przyspiesza i rozluźnione tkanki zaczynają wibrować, co powoduje chrapanie.


Niekiedy gardło jest całkowicie zatkane, co skutkuje niewydolnością oddechową lub bezdechem podczas snu trwające nawet 10 sekund lub dłużej. Zjawisko to może występować wielokrotnie, kilkadziesiąt, a nawet setki razy w nocy – w takich przypadkach nazywa się je obturacyjnym bezdechem sennym.
To zaburzenie snu obniża poziom tlenu we krwi i powoduje wiele nieświadomych przebudzeń. Następstwem tego stanu mogą być poważne konsekwencje, prowadzące niekiedy do przedwczesnej śmierci (m.in. nadciśnienie, rak, udar mózgu, depresja, choroby układu krążenia, nadmierne zmęczenie i senność, zaburzenia libido).
Badania pokazują, że aż 90% osób dotkniętych bezdechem sennym nie jest świadomych swojego stanu. W tym czasie nieleczony bezdech pogłębią się i silnie oddziałuje na stan ich zdrowia.
Jeśli chcesz sprawdzić, czy cierpisz z powodu bezdechu podczas snu, skonsultuj się z lekarzem specjalistą.

facebook_page_plugin
Dla stomatologów
Dla Klientów
Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Dalsze informacje Ok